História

Odkiaľ pochádza Bowenova technika

Túto dnes svetoznámu výnimočnú a nezávislú techniku ošetrovania vytvoril Thomas Bowen (1916 – 1982), ktorý pochádzal z austrálskeho mesta Geenlong, bol mimoriadne talentovaný terapeut samouk s vynikajúcimi schopnosťami vnímať ľudské telo a rozpoznať jeho hlavný problém.

Ním vytvorenú a aplikovanú metódu zveľaďoval od polovice 1950-tych rokov až do svojej smrti. Vďaka svojej vynikajúcej pozorovacej schopnosti a obzvlášť výnimočne dobrej intuícii dokázal vykonaním jednoduchých pohybov pomôcť ľuďom trpiacim rôznymi zdravotnými problémami.

Vďaka svojmu nadaniu boľ uznávaným a vyhľadávaným terapeutom, jeho metóda v 1970-tych rokoch sa prakticky stala súčasťou austrálskeho zdravotníckeho systému, i napriek tomu, že svoju metódu nikdy verejne nepropagoval a nemal žiadne oficiálne medicínske vzdelanie.

Podľa výskumu štátu Victoria z roku 1974, ktorý trval 27 rokov, v oblasti alternatívnej medicíny Bowen mal najviac pacientov v celoštátnom meradle. V tomto období poskytol ošetrenie v rámci 6 klinických hodín priemerne 60 klientom denne, pričom ešte liečil aj v domácom prostredí a ošetroval aj zvieratá. Ročne liečil približne 13.000 klientov s 85 % úspešnosťou. Vzhľadom k tomu, že ošetrenia prebiehali v týždenných intervaloch a že niektorým ľudom stačili dve alebo tri sedenia, toto číslo hovorí o neskutočnej účinnosti.